fot. acer.com

Idealne laptopy do gier – jaki powinny mieć procesor?

W przypadku laptopów gamingowych najważniejszym elementem jest karta graficzna i to właśnie na nią większość graczy zwraca uwagę podczas porównywania sprzętu dostępnego na rynku. A co z procesorem? Czy dobre laptopy do gier mogą mieć przeciętną CPU?

Moc obliczeniowa to podstawa

W przypadku laptopów gamingowych najważniejszym elementem jest karta graficzna i to właśnie na nią większość graczy zwraca uwagę podczas porównywania sprzętu dostępnego na rynku
fot. acer.com

Nawet najlepsza karta graficzna nie zapewni odpowiedniej wydajności w nowych grach, gdy laptopy do gier będą korzystać ze słabego procesora. Ważne jest, aby jednostka ta również była dedykowana dla użytkowników multimedialnych. Potwierdzeniem tej reguły stały się procesory firmy AMD (AMD FX-7600P), które są naprawdę mocne, ale zupełnie nie sprawdzają się przy nowych, rozbudowanych grach.

Zwróć uwagę na ilość rdzeni

Wymagający gracze komputerowi korzystają z czterordzeniowych procesorów wyposażonych w funkcję Hyper-Threading, która podwaja obliczenia na każdym wątku. Takie procesory zapewniają odpowiednią moc potrzebną do obsługi wymagających gier komputerowych (np. Rise of the Tomb Raider czy The Division). Dobre laptopy do gier wykorzystują m.in. najmocniejsze jednostki Intel Core i5 oraz i7 o częstotliwości taktowania sięgającej nawet do 3,6 GHz. Do starszych gier sprawdzą się również procesory 2-rdzeniowe.

Co z procesorami niskonapięciowymi?

Procesory niskonapięciowe z rodziny Intel Core (oparte na architekturze Broadwell) idealnie sprawdzają się w przypadku sprzętu biznesowego, ponieważ charakteryzują się niskim poborem energii, co przedłuża czas pracy bez konieczności ładowania baterii. Laptopy do gier wymagają mocniejszych jednostek, dlatego lepiej zrezygnować z procesorów oznaczonych literką „U” na rzecz tych tradycyjnych (np. opartych o architekturę Intel Haswell).