fot. logitech.com

Kierownice do gier – jak wybrać idealny model?

Wykorzystanie myszki i klawiatury lub gamepada nigdy nie zapewni nam takiego efektu w popularnych wyścigówkach, jak specjalne kierownice do gier. Fani gier wyścigowych mogą zainwestować w specjalną kierownicę, aby poczuć się jak prawdziwy kierowca. Na rynku znajdziemy jednak kilkadziesiąt różnych modeli. Jak wybrać ten idealny?

Podstawowa czy z dodatkowymi funkcjami?

Wykorzystanie myszki i klawiatury lub gamepada nigdy nie zapewni nam takiego efektu w popularnych wyścigówkach, jak specjalne kierownice do gier
fot. logitech.com

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie budżetu oraz częstotliwości gry. Osoby, które grają sporadycznie mogą wybrać tańszą kierownicę z podstawowymi funkcjami. Dla entuzjastów producenci przygotowali nie tylko zestawy zawierające kierownice do gier wraz z pedałami, które pozwolą nam odczuć, że naprawdę kierujemy samochodem, ale także szereg dodatkowych akcesoriów. Efekt wibracji zapewni uczucie faktycznego udziału w wyścigu, a sprzężenie zwrotne urzeczywistni grę imitując zjawisko znane kierowcom. Niektóre zestawy zawierają również gałki zmiany biegów oraz uchwyty ręcznego hamulca.

Rodzaj mocowania i materiał

Podczas porównywania konkretnych modeli, warto zwrócić uwagę na system mocowania, w który są wyposażone kierownice do gier. Najpopularniejszym rozwiązaniem są przyssawki, które można przyczepić do blatu biurka, stołu i innych gładkich powierzchni. Wyższą stabilność zapewnia mechaniczne mocowanie. Ważne jest, aby pedały gazu, hamulca i sprzęgła nie przesuwały się po powierzchni, ponieważ utrudni to grę (moduł z pedałami nie posiada oddzielnego mocowania).

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego zostało wykonane urządzenie. Dostępne są kierownice do gier z plastiku i gumy. Plastik niestety jest nietrwały. Gumowe uchwyty są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i o wiele wygodniejsze. Ważne, aby uchwyty kierownicy były dobrze wyprofilowane. Dla najbardziej wymagających użytkowników stworzono kierownice do gier obszyte naturalną skórą. Takie ekskluzywne modele są droższe, ale do złudzenia przypominają koła, które znamy z dobrych samochodów.

Dobrą inwestycją są kierownice, które można podłączyć i do komputera, i do konsoli.