fot. gaming.logitech.com

Klawiatury gamingowe – Razer, Logitech, Apex i inne

Klawiatury gamingowe już na pierwszy rzut oka można odróżnić od modeli standardowych i to akurat nie jest w nich całkiem pozytywne. Oryginalny design czy programowalne podświetlenie nie pomagają grać, a zdecydowanie podnoszą cenę klawiatury. Nawet u najlepszych producentów, u których za ceną idzie również jakość, dopłacamy za markę i wygląd. Za co faktycznie chcielibyśmy zapłacić?

Wytrzymałość klawiszy

Klawiatury gamingowe już na pierwszy rzut oka można odróżnić od modeli standardowych i to akurat nie jest w nich całkiem pozytywne
fot. gaming.logitech.com

Jeśli klawiatura służy Ci zarówno do pracy jak i do częstego grania, wykonujesz wielokrotnie więcej kliknięć od przeciętnego przeglądacza Facebooka. Szczególnie dotyczy to klawiszy WSADE, które zarówno są często wykorzystywane w grach (strzelanki, wyścigi, RPG) jak i należą do najpopularniejszych liter w językach polskim i angielskim. Niektóre nowe klawiatury są niestety produkowane z założeniem, że powinny wytrzymać tyle ile wynosi na nie gwarancja. Paradoksalnie wytrzymalsze są starsze i tańsze modele nie należące do znanych marek. Największą wytrzymałość dają jednak mechaniczne klawiatury gamingowe, których każdy klawisz powinien wytrzymać 50-70 milionów kliknięć. Na takim sprzęcie można bez obaw poświęcić się cyfrowej rozrywce.

Dodatkowe opcje

Nawet niedroga klawiatura dla graczy Logitech G105 ma po lewej stronie kilka dodatkowych klawiszy. Warto je wykorzystać w grach RPG gdzie można pod nimi zbindować zaklęcia, zdolności specjalne i bronie. Klawiatury Apex Steel Series mogą mieć nawet kilkanaście dodatkowych klawiszy po lewej i kilka dodatkowych ponad klawiszami funkcyjnymi. Przydałoby się mieć jeszcze ze dwie dodatkowe ręce by w pełni je wykorzystywać. Trudno natomiast przecenić takie drobiazgi jak klawisz zmiany trybu pracy. Jest oczywiście programowany, ale przede wszystkim służy zablokowaniu skrótów Windows i samego klawisza Windows. Omyłkowe naciśnięcie ich podczas gry online może kosztować zbyt wiele, a po przełączeniu trybu można klawisz z okienkiem wykorzystać jako jeszcze jeden slot do bindowania dodatkowych manewrów.

Ile płacimy za markę?

Bardzo dobre klawiatury marki Razer, są również dość drogie, podobnie z niektórymi modelami Corsair. Faktycznie płacimy w nich również za kolorowe podświetlenie, design i markę. Nie mamy jednak specjalnie dużego wyjścia. W tańszych klawiaturach gamingowych po prostu nie znajdziemy niektórych rozwiązań. Grać można nawet na klawiaturze z supermarketu za 40 zł, jeśli jednak wymagasz czegoś więcej, musisz liczyć się z wydatkiem 200-1200 zł.