Patrząc na laptopa Acer Predator 17 zacieramy ręce na myśl o czekającej nas rozgrywce

Komputer nie służy do zabawy!

Użytkownicy komputerów mający ok. 30 lat na pewno słyszeli takie gderanie kilkanaście lat temu. Dziś słyszy się je coraz rzadziej. Rodzice sami wciskają trzylatkom tablety by czymś je zająć i nie protestują gdy nastolatki spędzają przed ekranami wiele godzin. W końcu dzięki temu się nie włóczą po ulicach. Czy jednak czegoś w tym czasie się uczą?

Komputery do gier, muzyki, internetu

Patrząc na laptopa Acer Predator 17 zacieramy ręce na myśl o czekającej nas rozgrywce
fot. acer.com

Patrząc na laptopa Acer Predator 17 zacieramy ręce na myśl o czekającej nas rozgrywce. Wcale nie mamy zamiaru niczego się uczyć, a jednak nauki tej nie możemy uniknąć. Nawet niedoskonale oddające rzeczywistość gry zmuszą nas do umysłowego wysiłku. Shootery poprawiają refleks, MMO uczą współpracy, strategie pomagają zrozumieć logistykę, a nieraz i poduczyć się trochę historii. Przy okazji wyrabiają kilka nieszczególnie dobrych nawyków społecznych, ale na pewno czegoś uczą.

Przeglądanie filmików w internecie jest mniej stymulujące, ale nawet surfując bez celu czegoś się uczymy. Na przykład odporności na reklamy. Mimo AdBlocków co jakiś czas przed naszymi oczami pojawiają się reklamy. Jeśli spędzamy w sieci sporo czasu w ogóle przestajemy je zauważać (tak zwana ślepota banerowa) co we współczesnym świecie może być uznane za element asertywności.

Nawet uczestnictwo w życiu internetowych forów i portali społecznościowych zapisuje w naszych mózgach pewne, niekiedy możliwe do wykorzystania później, informacje. Uczymy się jak przekazywać innym informacje w sposób zrozumiały, oraz jak reagować (a częściej jeszcze – nie reagować) na słowną ofensywę. Możemy potraktować internet jako poligon doświadczalny pomagający nam trenować część umiejętności społecznych.

Poza tym jak bardzo nie walczylibyśmy z rozrywkową funkcją komputerów – nie wygramy. Każdy z nas potrzebuje chwili oddechu od pracy i obowiązków, a komputer z jego ogromnymi możliwościami jest po prostu pod ręką. Pora pogodzić się z jego rozrywkową funkcją i znaleźć w niej zalety, zamiast na siłę szukać wad.