fot. lenovo.com

Komputery do gier – jaki model wybrać?

Gracze komputerowi to wymagająca grupa użytkowników – na rynek cały czas wchodzą nowe tytuły, które potrzebują większej mocy obliczeniowej, lepszej karty graficznej zapewniającej możliwość przejść wielu klatek na sekundę. Dlatego producenci sprzętu IT przygotowują całe linie laptopów i komputerów stacjonarnych dedykowanych właśnie tej grupie docelowej. Na co zwrócić uwagę wybierając komputery do gier?

Czym powinien wyróżniać się sprzęt gamingowy?

Wielu fanów najnowszych gier komputerowych o wiele bardziej ceni tradycyjne PC niż laptopy
fot. lenovo.com

Wielu fanów najnowszych gier komputerowych o wiele bardziej ceni tradycyjne PC niż laptopy. Multimedialne sesje z ulubioną rozrywką wirtualną wymagają bowiem sprzętu o bardzo dużej wydajności niezbędnej do obsługi zaawansowanych aplikacji. Stacjonarne komputery do gier (takie jak te np.: http://www.gameragon.pl/k1376,desktopy.html) wykorzystują nowoczesne procesory zapewniające wysoką moc obliczeniową. W wielu modelach znalazły się jednostki 4-rdzeniowe lub 6-rdzeniowe z funkcją Turbo Boost.

Warto również zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM – pamięć wewnętrzna przechowuje dane z aktualnie wykorzystywanych aplikacji. Odpowiednio spasowane kości (minimum 16 GB) gwarantują, że będziemy mogli płynnie przechodzić pomiędzy kilkoma programami działającymi w systemie.

W komputerach gamingowych nie może także zabraknąć nowoczesnych kart graficznych, które zapewnią idealne odwzorowanie grafiki, dobrą widoczność kolorów i szczegółów obrazu oraz płynność akcji (uzależniona jest ona od wskaźnika FPS).

Co z dyskiem twardym?

Miłośnicy gier sieciowych nie potrzebują dodatkowego miejsca na dysku. Ale tradycyjne tytuły, które należy zainstalować na komputerze, zwykle zajmują wiele gigabajtów. Dlatego dobre komputery do gier powinny posiadać pojemny dysk twardy. Idealnie sprawdzi się połączenie tradycyjnego dysku talerzowego z szybkim dyskiem typu SSD. Na dysku talerzowym będziemy mogli przechowywać dane (warto wybrać pojemność 1 lub 2 TB), a dysk SSD będzie służył do uruchamiania systemu.

Pamiętaj o możliwościach rozbudowy

Komputery stacjonarne mają pojemne obudowy, których nie znajdziemy w laptopach. To oznacza, nie tylko miejsce na dobry układ chłodzenia podnoszący wydajność komponentów, ale także na możliwość podrasowania sprzętu. Wielu graczy dokupuje dodatkowy dysk czy kości RAM, wymienia karty graficzne. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model, daje taką możliwość rozbudowy.