By jakikolwiek komputer nazywać gamingowym musi on mieć dedykowaną grafikę

Komputery gamingowe – charakterystyka gatunku

Czego właściwie potrzeba by laptop lub komputer stacjonarny nazwać gamingowym? Ile z różnic odróżniających komputery tego typu od innych istniej tylko w wyobraźni graczy i strategii marketingowej producentów?

Architektura

By jakikolwiek komputer nazywać gamingowym musi on mieć dedykowaną grafikę
fot. dell.com

W grach potrzebujemy sporej wydajności w obliczeniach wielowątkowych. Zdecydowanie wskazuje to na procesory 4-rdzeniowe, najczęściej należące do typu Intel Core HQ w przypadku laptopów, lub Intel Core K w przypadku desktopów. Aktualnie najczęściej są to procesory 6 generacji, czyli Skylake. W dalszym ciągu dostępnych jest też nieco gamingowych komputerów opartych na Haswellu. Warto zauważyć, że najmocniejsze jednostki oznaczone i7 przydają się jedynie graczom wyposażonym w karty graficzne nVidia GeForce GTX 960m lub lepsze.

Grafika

By jakikolwiek komputer nazywać gamingowym musi on mieć dedykowaną grafikę. Standardem w laptopach są karty nVidia GeForce GTX 960m lub AMD Radeon R9. Najlepsze komputery dla graczy wyposażane są aktualnie w nVidia GeForce GTX 980 w mobilnej lub stacjonarnej wersji. Profesjonalne karty graficzne (nVidia Quadro, AMD FirePro) są zbyt drogie by montować jest w sprzęcie gamingowym, co nie znaczy, że nie podołałyby zadaniu.

Obraz

Z reguły monitory komputerów gamingowych nie należą do najlepszych. Rozdzielczość powyżej FHD przekracza możliwości kart graficznych, a odwzorowanie palety barw jest średnio przydatne graczom. Najbardziej istotnymi parametrami stają się w takiej sytuacji kontrast i odporność na refleksy świetlne. Oznacza to niestety konieczność dokładnego przyjrzenia się oferowanym monitorom i wyświetlaczom w komputerach gamingowych, jeśli mają one być używane również do pracy.

Urządzenia wejścia

Touchpad jest w grach z reguły jedynie przeszkodą, podobnie ekran dotykowy i Trackpoint. Laptopy gamingowe mają inny układ klawiatury od biurowych (wyróżniony WSAD, większe kursory, dodatkowe programowalne klawisze po lewej, wyłącznik płytki dotykowej). W przypadku komputerów stacjonarnych można dołożyć dowolną klawiaturę – choćby polecane klawiatury Steel Series.

Problemy

Konieczność zapewnienia wysokiej wydajności i jednocześnie umiarkowanej ceny odbija się często na graczach w postaci obniżonego komfortu użytkowania. Komputery gamingowe bywają głośne, przegrzewają się, a laptopy są również ciężkie. Chlubnym wyjątkiem są np. maszyny Dell Alienware.