Laptopy gamingowe potrafią być nieprzyzwoicie drogie, a ich wydajność zahacza nieraz o mobilna stację roboczą

Laptopy do gier z średniej półki

Z jednej strony bardzo chcemy pograć w Wieśka i z niecierpliwością czekamy na możliwość wypróbowania nowego Deus Ex-a, a z drugiej ogranicza nas budżet. Laptopy gamingowe potrafią być nieprzyzwoicie drogie, a ich wydajność zahacza nieraz o mobilna stację roboczą. Prawdopodobnie ani nas nie stać na optymalnie skonfigurowanego MSI GT72 Dominator, ani też nie wykorzystamy pełni jego mocy. Możemy więc spokojnie zejść półkę niżej i zapłacić mniej niż połowę jego ceny za całkiem niezłego laptopa gamingowego. Czyli jakiego?

Lenovo Y700

Laptopy gamingowe potrafią być nieprzyzwoicie drogie, a ich wydajność zahacza nieraz o mobilna stację roboczą
fot. asus.com

Dwa laptopy – 15 i 17 calowy to dziś prawdopodobnie najtańsze dosyć mocne laptopy dla graczy. Lenovo nie ma tradycji gamingowych, ale badania rynku zrobić potrafi. W tym przypadku chodziło o to by upchnąć mocne podzespoły (4-rdzeniowy Intel Core i7-HQ, 16 GB RAM, nVidia GeForce 960m) w możliwie najtańszej obudowie. Ekstra dołożono też jasną matrycę IPS o rozdzielczości FHD. Oczywiście nie obyło się bez wad i Lenovo Y700 mogą wydawać się nieco tandetne, ale za to da się je kupić poniżej 4000 zł.

MSI GL62 i MSI GL72

O ile pierwsza liga gamingowych MSI jest niemożliwie droga, to laptopy z serii GL mają jak najbardziej rozsądne ceny. Duża wydajność, możliwość rozbudowy do 32 GB RAM, zainstalowania dodatkowego dysku SSD NVMewszystko to przemawia za tym modelem (http://www.pcgamer.com/best-nvme-ssds/). Przeciw są słaby ekran i tragiczna bateria, ale nie oszukujmy się – najczęściej gramy jednak w pomieszczeniach i podpięci do gniazdka, więc wady te rzadko są naprawdę uciążliwe. O ile Lenovo jest najtańsze to MSI ma prawdopodobnie najlepszy przelicznik ceny do tego co za nią dostaniemy.

Acer V15 i V17 Nitro

Laptopy te wyglądają bardziej biznesowo, są też nieco lżejsze od konkurencyjnych. Mają bardzo podobne wyposażenie (nVidia GeForce GTX 950m lub 960m, Intel Core i7-6600U lub i7-6700HQ) i tylko trochę mniej miejsca na rozbudowę. Kosztują przy podobnej konfiguracji kilkaset złotych więcej niż Lenovo, ale robią lepsze wrażenie, zwłaszcza, że można nabyć je w metalowych obudowach.

Asus ROG

Asus ma bardzo szeroką ofertę laptopów gamingowych zaliczanych do średniej półki. ROG-ate laptopy nie należą do najtańszych, ale są świetnie wykonane i zoptymalizowane pod kątem graczy. Obok MSI, właśnie Asus najczęściej wygrywa w kategorii najlepszy laptop gamingowy. Warto więc rzucić okiem na modele takie jak Asus GL752/772.

Gamingowych średniaków jest sporo i wcale nie muszą być tak drogie jak by się wydawało.