Komputery dla graczy muszą mieć przede wszystkim wydajną grafikę, której nie mogą blokować pozostałe podzespoły

Komputery dla zapracowanych graczy

Pracujesz, nieraz długo i ciężko. A jednak gdy kończysz pracę, wcale nie odrywasz się natychmiast od komputera. Masz przyjaciół, psa, książki, samochód, ale czasami nie chcesz zajmować się nimi. Chcesz po prostu pograć partyjkę CS:GO, albo wykonać kolejne zadanie w Wiedźminie. Grasz na tym samym komputerze, na którym pracujesz, bo właściwie na co Ci dwa? Musisz jednak wcześniej wybrać odpowiedni model, który podoła wymaganiom gier, a jednocześnie pozwoli pracować przez kolejne godziny.

Coś z jednego i drugiego

Komputery dla graczy muszą mieć przede wszystkim wydajną grafikę, której nie mogą blokować pozostałe podzespoły
fot. dell.com

Komputery dla graczy muszą mieć przede wszystkim wydajną grafikę, której nie mogą blokować pozostałe podzespoły. Przydałby się też bardzo mocny układ chłodzenia i odpowiednia klawiatura. Sprzęt biznesowy natomiast definiowany jest dzisiaj przede wszystkim przez komfort obsługi i jakość wykonania. Połączyć oba zadania jest dość trudno. Laptopy gamingowe bywają głośne i ciężkie, a niekiedy też nieco tandetne. Biznesowe modele z kolei mogą w ogóle nie mieć możliwości dodania solidnej karty graficznej, mają też na ogół żenująco słabe głośniki. Lepiej jest w przypadku desktopów i AiO, które zazwyczaj są bardziej uniwersalne. Tyle, że nie można zabrać ich ze sobą.

Laptop gamingowy dla biznesmena

Celować należy raczej w średnią półkę gamingową. Laptopy na niej mają już całkiem mocne podzespoły, nie są jednak aż tak mocno zmodyfikowane by nie dało się na nich rozsądnie pracować. Klasyczny, elegancki wygląd i wygodną klawiaturę mają między innymi laptopy Acer Nitro, Dell Alienware. Nawet one nie mają rewelacyjnych czasów pracy na baterii, ale niestety z 4-rdzeniowym procesorem, kartą nVidia GeForce i dużą matrycą, laptop musi zużywać trochę energii.

Laptop biznesowy dla gracza

Mobilne stacje robocze z zasady sprawdzają się również jako laptopy gamingowe (http://www.gameragon.pl/k905,laptopy.html). Profesjonalne karty graficzne, mimo innego przeznaczenia, radzą sobie całkiem dobrze z Batmanem czy Tomb Raiderem. Po za tym jednak mają te same wady co laptopy stricte gamingowe: brak mobilności, wysoki poziom emisji. Na rynku jest jednak kilka modeli klasycznie biznesowych, a jednocześnie wyposażonych w dobrą kartę graficzną. Nvidia GeForce GTX 960m jest opcjonalnie dostępna  między innymi w Lenovo ThinkPad 460/460p, Radeony R9 pojawiają się w Probookach HP (np. HP ProBook 650 G3).

Komputer stacjonarny zawsze uniwersalny

Prawie każdy komputer stacjonarny w obudowie Tower lub Small Factor może być wyposażony w wydajną grafikę. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim tanie, ale bynajmniej nie jedyne jeśli rezygnujemy z laptopa. Kompaktowy, ważący poniżej 7kg MSI Nightblade X2 świetnie sprawdza się jako maszyna do grania i pracy w jednym. W gamingowe karty graficzne wyposażane są też coraz częściej komputery AiO. Te należące do serii Dell Optiplex czy Lenovo Ideacentre Y700 są również dosyć tanie.