MSI GT80 biggest and best

Największy laptop MSI na rynku – MSI GT80

Dla laptopa duży rozmiar jest raczej wadą niż zaletą. Oczywiście z większym ekranem i pełnowymiarową klawiaturą pracuje się wygodniej, ale z każdym centymetrem i dekagramem spada kluczowa dla laptopów mobilność. Tymczasem mniej mobilny od 5-kilogramowego MSI GT80 z ważącym 1500 g zasilaczem może być tylko desktop. Ogromne gabaryty dają jednak nadzieję na równie potężną wydajność. Faktycznie – trudno o laptopa o choćby zbliżonej mocy.

Stacja gamingowa

MSI GT80 biggest and best
fot. Msi.com

MSI GT80 jest sprzedawany jako laptop gamingowy, ale pod wieloma względami spełnia standardy wydajności dla mobilnych stacji roboczych. Stosuje się w nim procesory Intel Core i7 czwartej i szóstej generacji. Model ten może też mieć 32 GB RAM, do 4 dysków z możliwością tworzenia macierzy typu RAID i jedną lub dwie karty nVidia GeForce GTX 980M. Oczywiście są to karty gamingowe, ale w duecie pozwalają MSI GT 80 rywalizować nawet z tak zaawansowanymi rozwiązaniami jak HP ZBook 17 G3 i Dell Precision 7510. Do profesjonalnej obróbki grafiki nadaje się także matryca. Graczom natomiast powinna wystarczyć informacja, że jeszcze nie ma na rynku gry, która zmusiłaby użytkownika MSI GT80 do zmiany ustawień na niższe niż ultra.

Kultura pracy

Ogromny pobór mocy powoduje wydzielanie dużej ilości ciepła, co zmusza do zastosowania mocniejszych wentylatorów, które niestety robią nieco hałasu. Nie owijając w bawełnę, MSI GT80 jest po prostu głośny, zwłaszcza podczas pracy na pełnych obrotach. Z drugiej strony wentylatory można zagłuszyć dźwiękiem z bardzo dobrych głośników wewnętrznych lub podpiąć zewnętrzny zestaw 7+1. Świetna jest też mechaniczna klawiatura o 3 stopniowym podświetleniu i wzmocnionych klawiszach. Można zarówno wygodnie pisać na niej bez patrzenia, jak i grać nie obawiając się o uszkodzenie laptopa.

Ocena

MSI GT80 jest cudowny, ale nie dla wszystkich. Stanowczo zbyt ciężki, by traktować go jako urządzenie mobilne i zbyt głośny dla osób o wrażliwych uszach. Jest jednocześnie niesamowicie wydajny, dobrze wykonany oraz wygodny, jak zresztą pozostałe modele tego producenta.